Rynek wymiany walut rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Niezależnie od tego, czy dokonujemy zakupów na zagranicznych portalach, wyjeżdżamy na wakacje, czy dokonujemy transakcji handlowych z zagranicznymi partnerami, wszyscy jesteśmy jego uczestnikami.
Dlatego, im łatwiej będziemy się posługiwać niektórymi terminami, a ich znaczenie nie będzie nam obce, tym lepiej będziemy mogli analizować dane oraz przewidywać kursy. Z tego powodu warto przyswoić sobie kilka podstawowych definicji, dzięki którym zrozumienie mechanizmów rynku wymiany walut okaże się o wiele łatwiejsze.
Poniżej prezentujemy listę kilkunastu podstawowych definicji, które naszym zdaniem przydadzą się każdemu, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rynkiem wymiany walut.
- Aprecjacja – Spowodowany przewagą popytu nad podażą wzrost kursu waluty krajowej w porównaniu do waluty zagranicznej. Oznacza zwiększenie siły nabywczej danego pieniądza w rozliczeniach międzynarodowych.
- Bank centralny – Instytucja państwowa sprawująca pełną odpowiedzialność za system bankowy oraz za politykę pieniężną. Bank centralny może być instytucją neizależną od rządu, bądź może być od niego zależny. W Polsce bankiem centralnym Jest Narodowy Bank Polski.
- Deprecjacja – Pojęcie przeciwstawne do aprecjacji. Jest to spadek ceny danej waluty w porównaniu do innej. O deprecjacji mówimy, kiedy spadek kursu danej waluty spowodowany jest zdarzeniami rynkowymi (ekonomicznymi, gospodarczymi), a nie np, decyzją urzędniczą.
- Inflacja – Spadek siły nabywczej pieniądza, czyli zmniejszenie jego wartości. Wraz ze wzrostem inflacji możemy kupić coraz mniej za tę samą kwotę. Inflacja przejawia się znacznym wzrostem cen za produkty i usługi. Inflacja wyrażana jest za pomocą punktów procentowych.
- Kantor internetowy – Kantor wymiany walut, w którym wszystkie transakcje odbywają sie za pośrednictwem platformy internetowej oraz systemu bankowości elektronicznej.
- Kody walutowe – Skrótowe, ustandaryzowane oznaczenie danej waluty przyjęte przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Każda waluta posiada swój trzyliterowy kod, który wykorzystywany jest na rynkach międzynarodowych, np. USD dla dolara amerykańskiego, CHF dla franka szwajcarskiego, czy PLN dla polskich złotych.
- Komisja Nadzoru Finansowego – Instytucja państwowa w Polsce, sprawująca nadzór nad całym rynkiem finansowym. Głównym zadaniem KNF jest zapewnienie stabilności, bezpieczeństwa oraz ochrony wszystkich podmiotów, które funkcjonują na rynku finansowym. Komisja nadzoruje wszystkie rynki w Polsce związane z finansami (np. kapitałowy, bankowy, ubezpieczeniowy).
- Kurs Krosowy – Kurs dwóch różnych walut w odniesieniu do siebie. Kurs ustala się w odniesie
- Kurs waluty – Cena jednej waluty wyrażona w innej walucie. Innymi słowy jest to stosunek, w jakim dokonuje się wymiany określonej ilości waluty na jednostkę innej waluty. Jest to jedna z najważniejszych norm sterujących handlem zagranicznym.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy - Organizacja międzynarodowa powołana przy ONZ, działająca w celu stabilizacji sytuacji ekonomicznej na świecie, a także udzielania pomocy finansowej krajom zadłużonym, które w zamian zobowiązują się do przeprowadzania reform gospodarczych w uzgodnieniu z funduszem.
- Para walutowa – Dwie waluty, które są ze sobą zestawione. Jedna z nich jest walutą bazową, natomiast druga kwotowaną. Np. para USD/EUR mówi nam, ile euro możemy kupić za 1 dolara. Podstawową walutą, która wykorzystywana jest w większości par walutowych jest dolar amerykański (USD). Pary, w których nie występuje dolar noszą miano crossów, np. GPB/EUR.
- Pips (ang. percentage in point) - Najmniejsza jednostka zmiany punktu walutowego. W większości przypadków jest to czwarta cyfra po przecinku w danym kursie. W sytuacji kiedy kurs EUR/USD zmienił się z 1,3884 na 2,3883 mówi się, że spadł o 1 pips.
- Rynek walutowy – Wszystkie transakcje wymiany walut. Rynek walutowy ma charakter pozagiełdowy. Oznacza to, że nie posiada fizycznego miejsca, a wszystkie transakcje odbywają się bezpośrednio między podmiotami, które kupują/sprzedają waluty.
- Spread – Różnica między ceną sprzedaży a ceną zakupu waluty. Najczęściej jest wyrażony w procentach. Spread przede wszystkim stanowi marżę dla kantoru, banku lub innej instytucji finansowej, która oferuje nam wymianę walut. Im większy spread tym klient ponosi większe koszty związane z kupnem lub sprzedażą danej waluty.
- Stopa procentowa (wyrażona w procentach) - Stawka, jaką pożyczkobiorca musi zapłacić za udostępnione mu środki (np. kredyt, debet). Wykorzystuje się dwa rodzaje stóp procentowych: oficjalną (jest ustalana przez bank centralny danego kraju, w każdym państwie jest inna), a także rynkową (oprocentowanie produktów finansowych ustalane przez banki). Stopa procentowa ustalana przez władze danego kraju ma kluczowy wpływ na kurs wymiany obowiązującej tam waluty.
- Waluta – Nazwa pieniądza obowiązującego w danym kraju. Waluta jest środkiem rozliczeniowym oraz środkiem regulowania należności w transakcjach międzynarodowych. Termin waluty wykorzystuje się głównie w kontekście wymiany międzynarodowej.